Пупкова грижа в дитячому віці проявляється випинанням, яке локалізується в ділянці пупка і виникає внаслідок порушення змикання пупкового кільця в пупковій ранці. У нормі у новонародженої дитини після відпадання пуповинного залишку пупкове кільце повинне поступово закритися і зарости рубцевою тканиною. Однак, при деяких станах повного закриття не відбувається. Це призводить до того, що пупок стає слабким місцем черевної стінки і створюються умови для розвитку грижі – випинання органів крізь отвір. Вміст грижі зазвичай є сальник і петлі кишечника.
Пупкова грижа має широке поширення не лише в Україні. Дане захворювання виявляється повсюдно і вважається однією з хірургічних патологій, що найчастіше зустрічаються в дитячому віці.
У маленьких дітей пупкова грижа переважно вроджена, у дітей старшого віку можливий розвиток набутої пупкової грижі. Згідно зі статистичними даними, найчастіше це захворювання реєструється у дівчаток.
Причини виникнення
До основних факторів, що сприяють розвитку пупкової грижі, можна віднести:
- Недоношеність. Маловагові діти частіше схильні до виникнення гриж, оскільки здебільшого мають недорозвинення черевної стінки. Так, у новонароджених з масою тіла нижче 1500 г пупкові грижі зустрічаються більш ніж у 75% випадків.
- Рахіт.
- Гіпотрофія.
- Спадковість.
- Токсична дія на плід внутрішньоутробно.
- Інфекційні захворювання матері під час вагітності.
- Хвороба Дауна, лактазна недостатність, гіпотиреоз.
- Стани, що призводять до підвищення внутрішньочеревного тиску: гучний крик, підвищене газоутворення, запори, надсадний кашель (при кашлюку).
- Ожиріння.
- Значне фізичне навантаження.
- Травми живота.
Види пупкової грижі
Виділяють такі види пупкової грижі:
- уроджена, виявляється у перші дні після народження, з’являється внаслідок порушення замикання умбілікального (пупкового) кільця;
- набута, виявляється у старших дітей, виникає через слабкість черевної стінки і підвищення внутрішньочеревного тиску.
По локалізації дефекту на черевній стінці отримані грижі бувають:
- прямими, коли випинання локалізується в пупковому кільці;
- косими, при яких випинання може бути зверху або знизу від пупкового кільця і проходить між пупковим каналом і білою лінією живота.
Симптоми
У новонародженої дитини вже з перших днів можна виявити основну ознаку пупкової грижі – випинання з локалізацією на передній черевній стінці в області пупка, для якого характерне посилення при крику та плачі. Коли дитина в спокійному стані і знаходиться в положенні лежачи, грижа легко може вправлятися в черевну порожнину, є можливість промацати незакрите пупкове кільце. Розміри випинання залежать від величини самого дефекту, в середньому, 1-1,5 см. Загальний стан дитини не порушується, хворобливих відчуттів пупкова грижа не викликає, оскільки вкрай рідко обмежується.
У старших дітей пупкова грижа також протікає безболісно, лише за наявності великого дефекту можуть виникнути скарги на болі в животі, запори, також може відзначатися блювання.
При виявленні у дитини перерахованих симптомів варто звернутися до дитячого хірурга, оскільки остаточно встановити діагноз та вибрати тактику лікування може виключно фахівець.
Діагностика
Діагностика пупкових гриж, як правило, не викликає складнощів. Діагноз виставляє лікар-хірург після огляду дитини. Рекомендовано проводити огляд під час плачу, щоб випинання визначалося візуально. Далі хірург проводить пальпацію пупкової області та виявляє краї незамкнутого пупкового кільця. Додаткові методи діагностики в більшості випадків не використовуються, проте для визначення вмісту пупкового мішка може застосовуватися рентгенографія з контрастом та УЗД грижового вмісту та органів черевної порожнини.
Методи лікування
Найчастіше у дітей відбувається спонтанне закриття пупкового кільця. Фактори, які можуть вплинути на самовилікування, це вік дитини та розмір дефекту. Як правило, самостійне закриття спостерігається у дітей 3-4 років та при дефекті до 1,5 см.
Хірургічному лікуванню підлягають діти віком від 4-5 років, з великим дефектом. За наявності ускладнень операція проводиться в екстреному порядку. Дітям проводиться оперативне видалення грижі із закриттям дефекту – герніопластика.
Існують також методи усунення грижі без оперативного втручання (консервативне лікування). Консервативне ведення грижі показане дітям віком до 4–5-місячного віку. Після мануального вправлення грижі накладають пластирну пов’язку, яка перешкоджає переміщенню органів у грижовий мішок. Ефективність цього методу у дітей старше 5 місяців невисока, тому для таких дітей застосовуються пупкові бандажі та масаж, який слід виконувати з метою підвищення тонусу черевної стінки за відсутності у дитини протипоказань.
Вибір тактики лікування дитини з пупковою грижею обумовлений багатьма чинниками, тому визначення найбільш відповідного методу варто записатися на консультацію до лікаря.
Наслідки
Пупкова грижа має сприятливий прогноз. Навіть якщо не відбулося спонтанного закриття і було проведено герніопластику, рецидиви виникають вкрай рідко, а операція переноситься дитиною легко.
Ускладнення виникають досить рідко, проте за відсутності адекватного лікування можуть розвинутись несприятливі наслідки: невправна грижа, утиск пупкової грижі, розрив грижового мішка, здавлювання (странгуляція) петель кишечника пупковим кільцем. Також можуть виникати порушення випорожнень, які здатні призвести до застою калових мас та розвитку кишкової непрохідності.