Методи лікування п’яткової шпори

Що таке п’яткова шпора?

П’яткова шпора — це створення кісткового наросту на горбі п’яткової кістки, через що у людини виникають незручності при ходьбі. Захворювання найчастіше зустрічається у жінок у віці до 45 років.

Причини виникнення п’яткової шпори та сприяючі чинники:

 • плоскостопість і травми п’яткової кістки;
 • вагітність;
 • вікові зміни;
 • перевантаження стоп (заняття спортом, носіння взуття на високих підборах, стояча робота);
 • зайва вага;
 • захворювання, що супроводжуються порушенням кровообігу (діабетична ангіопатія);
 • порушення обмінних процесів.

Ці фактори призводять до мікророзривів м’яких тканин, результатом яких виступає асептичне запалення м’язів і слизової сумки, що знаходяться під кісткою. Наступний етап — випотівання в тканині рідини, погіршення мікроциркуляції крові, та відкладення солей кальцію з формуванням остеофіта (кісткового наросту). Основний симптом п’яткової шпори — різкий біль з максимальною інтенсивністю в ранковий час.

Початок захворювання

Першим проявом захворювання є відчуття дискомфорту при ходьбі та різкий біль у п’яті, що виявляється в ранкові години. Інтенсивність болю залежить не від розмірів розростання, а від місця його розташування. При ігноруванні лікування біль набуває постійного ниючого характеру.
Найчастіше шпора з’являється на одній нозі.

Захворювання, що сприяють розвитку п’яткової шпори

В першу чергу це:

 • судинна патологія — діабетична ангіопатія, атеросклероз. Через порушення кровопостачання погіршується еластичність фасцій, що призводить до появи їх розривів;
 • захворювання опорно-рухового апарату — артрит, хвороба Бехтерєва, поліартрит. Запалення суглобів супроводжується больовими відчуттями, а це веде до зміни ходи й неправильного розподілу навантаження на стопи;
 • аутоімунні захворювання — червоний вовчак, ревматизм;
 • інфекційні захворювання статевої сфери — гонорея, мікоплазмоз, сифіліс.

Діагностика

  Спеціаліст будь-якого профілю підкаже, до якого лікаря звернутися при симптомах п’яткової шпори. Ортопед поставить точний діагноз на підставі збору анамнезу та огляду пацієнта. Велике значення мають результати рентгенологічного дослідження стопи. На рентген-знімку, як правило, чітко видно шип на п’ятковому горбі. З допоміжних методів дослідження можуть бути призначені загальний аналіз крові, МРТ стопи.

Диференціальна діагностика повинна проводитися при таких захворюваннях, як:

 • кістковий туберкульоз;
 • ревматоїдний артрит;
 • подагра;
 • остеомієліт.

Ефективні засоби лікування п’яткової шпори

Медикаментозному лікуванню п’яткової шпори передує виявлення причини, що призвела до утворення остеофіта.
Метод лікування лікар підбирає в індивідуальному порядку, враховуючи стан хворого і місце локалізації шипа. Займатися самолікуванням в цьому випадку неприпустимо!
Ефективні засоби лікування п’яткової шпори:

 • місцева медикаментозна терапія (гелі, мазі);
 • ударно-хвильова терапія;
 • вплив на кістковий виріст ультразвуком і лазером;
 • рентгенотерапія;
 • оперативне лікування.

Метод лікування п’яткової шпори лазером ефективний на будь-якій стадії захворювання. Лазер надає болезаспокійливу, протизапальну і протинабрякову дію.
Ударно-хвильова терапія сприяє зміцненню зв’язок, знеболювання, зняття запалення і розсмоктування кісткового наросту. За ефективністю метод можна порівняти з хірургічною операцією.
Оперативне видалення п’яткової шпори, як правило, призначають при відсутності позитивного результату після консервативного лікування.
Рентгенотерапія п’яткової шпори застосовується при інтенсивному больовому синдромі. Рентгенівський промінь блокує больові імпульси, зменшуючи біль.
У разі інтенсивного болю лікар може призначити блокаду п’яткової шпори кортикостероїдними препаратами (кеналог, гідрокортизон). Блокада проводиться строго по медичним показанням.

Устілки та підп’яточники у в лікуванні п’яткової шпори: як підібрати


Спеціальні устілки та підп’яточники — обов’язковий елемент в лікуванні п’яткової шпори. Вони допомагають знизити навантаження на п’яту і покращують кровообіг в цій області, фіксують зв’язки в потрібному положенні та зменшують навантаження на колінний і тазостегновий суглоби. Дізнатися ціну ортопедичних устілок, які використовуються при шпорі п’яти, ви можете в спеціалізованих магазинах, де консультант допоможе підібрати розмір устілки і якісний матеріал. Однак найкращим варіантом стане консультація ортопеда. Лікар вивчить особливості стопи та підбере необхідну модель устілки. При цьому важливо врахувати вагу пацієнта і ступінь розвитку захворювання.

Профілактичні заходи

Найефективніша профілактика п’яткової шпори — дотримання здорового способу життя. Слідкуйте за своєю вагою, уникайте травм і вчасно лікуйте захворювання опорно-рухового апарату. При наявності судинних проблем рекомендований профілактичний прийом судинних препаратів в осінньо-весняний період.

Бережіть себе та будьте здорові!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>