Гострий холецистит у дітей

Гострий холецистит в дітей віком – це захворювання, у якому запалюється стінка жовчного міхура. Як правило, у процес також залучаються жовчовивідні шляхи, у деяких випадках – печінка та підшлункова залоза. Гострий напад холециститу найчастіше відбувається внаслідок закупорки вивідної протоки, внаслідок чого виникає порушення руху жовчі.

Причини виникнення холециститу

Причини виникнення цього захворювання такі:

 • Мікробні агенти Стрептококи, стафілококи, кишкова паличка, клебсієли, протеї, ентерококи та інші мікроорганізми здатні вражати жовчний міхур. Імовірність проникнення інфекції збільшує наявність осередків хронічного запалення або перенесені захворювання (ангіна, скарлатина, грип, дуоденіт).
 • Паразитарна інвазія. Деякі гельмінти (наприклад, аскариди) здатні мігрувати організмом, проникаючи у внутрішні органи, де вони утворюють скупчення і порушують функцію органу. Це можна застосувати і до жовчного міхура. Також існують гельмінти, що володіють тропністю до печінки та жовчних шляхів: печінкова, котяча, ланцетоподібна двоустка.
 • Лямблії. Ці найпростіші, паразитуючи у жовчних шляхах людини, викликають специфічні холецистити.
 • Конкременти Камені в жовчному міхурі утворюються внаслідок порушення відтоку жовчі та зміни її фізико-хімічного складу. Це відбувається при застої жовчі та розвитку запалення в жовчному міхурі. Провокуючими факторами є порушення раціону харчування з переважанням жирних, гострих та смажених страв, нерегулярний прийом їжі.

Види гострого холециститу

Захворювання класифікують за морфологічною структурою:

 • Катаральний. Поверхневе запалення, слизова оболонка покрита лейкоцитами.
 • Флегмонозний. Лейкоцити інфільтрують всю стінку жовчного міхура.
 • Гангренозний. У стінці відбувається некроз (відмирання тканини).
 • Перфоративний – дуже важкий варіант розвитку. Порушується цілісність органу, внаслідок чого внутрішньо проникає жовч, що загрожує розвитком жовчного перитоніту – запалення очеревини.

За наявністю конкрементів виділяють:

 • Безкам’яний холецистит – конкременти відсутні.
 • Калькульозний холецистит – конкременти погіршують відтік жовчі, провокуючи появу характерних симптомів. Найчастіше потрібне оперативне втручання.

Якщо не приділити належної уваги лікуванню дитини, згодом може розвинутись хронічний холецистит. Його симптоми менш виражені: біль тягне, не інтенсивна, виникає періодично. Картина хвороби поступово наростає і може тривати роками. Важливо, що хронічна форма набагато складніше піддається лікуванню, тому при виявленні у дитини симптомів гострого холециститу рекомендується негайно звернутися до лікаря.

Симптоми холециститу

Симптоми гострого холециститу з’являються різко, часто після переїдання стресу.

Перша ознака захворювання – це біль. При холецистит вона раптова, гостра, її також називають жовчною колікою. Локалізуються больові відчуття у правому підребер’ї, поширюючись на праву лопатку та правий бік. Приступи болю можуть тривати від кількох хвилин до трьох годин.

Крім болю, приєднуються ознаки диспепсії: блювання (можливо з домішкою жовчі), запори чи діарея, втрата апетиту, гіркота у роті. Також можливе підвищення температури, як правило, до 38 ° С, проте гіпертермія спостерігається не завжди.

Діагностика холециститу

Діагностика даного захворювання включається:

 • Збір анамнезу та огляд. Перевіряються «міхурові» симптоми: Ортнера, Кера, Мерфі.
 • Загальні аналізи крові та сечі.
 • Біохімічний аналіз крові.
 • Зондування. У травний тракт вводять зонд, за допомогою якого беруть зразки жовчі з міхура, жовчних проток та дванадцятипалої кишки. Далі їх аналізують, визначають наявність ознак запалення та мікроорганізмів.
 • УЗД-дослідження дає можливість оцінити товщину стінки міхура, підтвердити чи спростувати наявність запалення та конкрементів усередині нього.
 • Холецистографія. Метод контрастного дослідження, при якому в жовчний міхур вводиться речовина (контраст), що допомагає візуалізувати розмір, форму органу, а також визначити, чи жовчний міхур може скорочуватися.

Лікування холециститу

На догоспітальному етапі вводять спазмолітики та знеболювальні засоби. Потім диференціюють гострий холецистит без конкрементів від калькульозного варіанта. Якщо останній підтверджений, і каміння перекривають відтік жовчі, необхідна госпіталізація до клініки та холецистектомія – операція з видалення жовчного міхура.

За відсутності конкрементів слід проводити консервативне лікування, що включає:

 • Постільний режим та дієта. Виключаються гострі, жирні, пряні страви. Харчування дитини має бути дробовим, з переважанням овочів та відвареного м’яса.
 • Антибактеріальна терапія. Якщо причина паразитарної інвазії – протигельмінтні засоби.
 • Жовчогінні препарати.
 • Симптоматично призначають препарати для усунення діареї, блювання, гепатопротектори.

Наслідки холециститу

Наслідки цього аболювання:

 • жовчний перитоніт – запалення очеревини та черевної порожнини під впливом жовчі;
 • холангіт – запалення жовчовивідних шляхів.

Якщо камені під час захворювання були відсутні, то надалі існує ризик їх утворення внаслідок зміни складу жовчі. Тому при появі перших тривожних симптомів потрібно записати дитину на консультацію педіатра та гастроентеролога.

Share This Post

Customer Reviews

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Thanks for submitting your comment!