Оперезуючий лишай

Оперезуючий лишай (у літературі також може зустрічатися назва «оперезуючий герпес») – це інфекційне захворювання у дорослих та дітей, що викликається вірусом вітряної віспи за умови його повторної реактивації в нервових клітинах черепних нервів, міжхребцевих гангліїв, задніх рогів спинного мозку, нейроглії. Основною характеристикою оперізувального герпесу є локальні бульбашкові висипання на шкірі в зоні проекції нервових стволів з вираженим больовим синдромом. Найчастіше зустрічається в дітей віком старшого віку, які раніше перенесли вітряну віспу.

Причини виникнення

Varicella zoster (герпес-зостер, VZ) – це вірус герпесу 3 типу, який за різних обставин викликає дві абсолютно несхожі за клінічними проявами інфекційні патології – вітряну віспу та оперізуючий лишай. При первинному контакті з VZ вірусом у дитини (переважно після 8-10 років), підлітка або дорослого виникає типова вітрянка. Після перенесеної вітряної віспи формується стійкий природний імунітет, проте збудник повністю не зникає з організму, а довгий час безсимптомно перебуває в гангліях (скупченнях нервових клітин) спинномозкових, черепних нервів. При зниженні реактивності організму вірус VZ може знову активуватися, виходити з нейронів, поширюватися за їх аксонами до клітин шкіри, надаючи сильну нейродерматотропну дію. У цьому випадку вже виникає клініка, характерна для герпесу, що оперізує:

Достовірних причин повторної реактивації Varicella zoster остаточно не вивчено. Вважається, що передумовою захворювання є зниження імунітету, яке може бути наслідком:

 • переохолодження;
 • емоційного та фізичного перенапруги;
 • перенесених інфекційних захворювань;
 • травм, операцій;
 • прийому деяких лікарських препаратів (цитостатики, гормональні препарати);
 • різкої зміни клімату;
 • недостатнього харчування, голодування;
 • онкологічних захворювань;
 • уроджених чи набутих імунодефіцитів (ВІЛ-інфекція).

Оперізуючий лишай може розвинутися лише через деякий час після первинного інфікування вірусом герпесу 3 типу, тому діти молодшого віку рідко схильні до цього захворювання. Найчастіше дана патологія реєструється у дітей віком від 10 років.

Вірус передається повітряно-краплинним шляхом, рідше-контактно-побутовим, контагіозність неймовірно висока. Дитина може заразитися як від хворого на вітряну віспу в період виділення вірусу, так і від хворого на оперізуючий герпес. У холодну пору року випадки інфікування, як правило, частішають.

Клінічні різновиди лишая

Залежно від зони ураженого нерва чи ганглія, тяжкості перебігу патології, клінічних проявів оперізувального герпесу виділяють кілька різновидів.

Найбільш часто зустрічається гангліошкірна форма захворювання, для якої характерна поява лихоманки, загальної інтоксикації, пекучого болю в області майбутніх везикульозних висипань на тулуб, значно рідше на кінцівках або геніталій. Елементи висипу при герпесі, що оперізує, нагадують собою бульбашки, наповнені прозорою рідиною, і називаються медичною мовою везикулами, а висип, відповідно, везикулярної або везикульозної.

При очній та вушній формі герпес-зостера уражаються відповідні гілки черепно-мозкових нервів, і висипання формуються на слизовій оболонці ока, шкіри носа, обличчя або вушної раковини, у слуховому проході.

У ослаблених дітей може виникати запалення вегетативних гангліїв, що супроводжується появою незвичайних для захворювання симптомів (синдрому Горнера, гострої затримки сечовипускання, порушення випорожнень).

Існують також важкі форми оперізуючого лишаю. До них відносяться:

 1. Буллезная форма , коли утворюються великі бульбашки (були) внаслідок злиття дрібних везикул.
 2. Геморагічна . При цій формі замість прозорої рідини у порожнині бульбашок з’являється кров’янистий вміст.
 3. Гангренозна . На місці везикул утворюється чорна кірка (струп), під якою знаходяться виразки, загоєння відбувається з рубцюванням шкіри на місці ураження.
 4. Генералізована . Висипання розташовані не тільки по ходу нервових стовбурів, а й охоплюють великі ділянки тіла.

Симптоми

Захворювання має гострий початок – у дитини відзначається підвищення температури, слабкість, неспокій. Як правило, першими скаргами є виражені болючі відчуття, свербіж, відчуття печіння, підвищена чутливість шкіри і поколювання в місцях майбутніх висипань.

Через кілька днів на цьому місці виникає почервоніння та ущільнення шкіри, а потім з’являються червоні папули (запальні вузлики), які через кілька годин еволюціонують у везикули, наповнені прозорим вмістом. Бульбашки розташовані групою, їх часто порівнюють із «гронами винограду». При типовій гангліошкірній формі патології висипання йдуть строго по ходу уражених нервів, практично це односторонній процес.

Надалі гіперемія шкіри стихає, вміст везикул стає каламутним. Протягом тижня бульбашки самостійно підсихають, на їх місці формуються скоринки, які важливо не давати дитині здирати і власноручно прибирати, щоб уникнути утворення рубців. Корочки згодом відпадають, їхньому місці залишається невелика пігментація. У дітей, на відміну від дорослих, рідко після зникнення висипу залишаються болючі відчуття (невралгія).

За весь період хвороби (переважно на початку захворювання) можуть бути свіжі періодичні підсипання, які супроводжуються підйомом температури.

Варто згадати, що лише лікар зможе правильно оцінити характер висипу та встановити причину її появи. Тому при появі у вашої дитини якихось висипань варто обов’язково звернутися до фахівця.

Діагностика оперізувального лишаю у дитини

До появи висипів діагностика оперізувального герпесу може викликати значні труднощі. При появі класичного висипу лікар звертає увагу на характер елементів, їх розташування, симетричність, вміст везикули та його характеристики (колір, прозорість). Найчастіше в цей період можна виставити діагноз «перепережувальний герпес».

Лабораторні методи діагностики використовують для виявлення збудника Varicella zoster. Широко застосовується метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), у якому визначається геном вірусу. Також проводять серологічні дослідження крові, при яких досліджується титр антитіл. Його наростання свідчить про наявність захворювання. Антигени вірусу можна виявити за допомогою імуноферментного аналізу (ІФА).

У загальному аналізі крові визначаються неспецифічні зміни – зниження лейкоцитів, ШОЕ може бути нормальною або трохи підвищеною.

Методи лікування

Як правило, лікування неускладненого оперізувального лишаю відбувається в амбулаторних умовах. Дитину ізолюють на весь період хвороби та 5 днів після зникнення останніх висипань. При появі висипу обов’язково має бути викликано лікаря, оскільки всі випадки інфекційних захворювань реєструються, і до того ж лише фахівець може призначити адекватний обсяг лікувальних заходів для кожної конкретної дитини.

На період лихоманки дитині варто забезпечити постільний режим, тепле пиття і повноцінне харчування. Для запобігання занесенню бактеріальної інфекції у везикули варто дотримуватись правил гігієни: часта зміна нижньої та постільної білизни, руки дитини повинні бути чисті, нігті підстрижені.

З медикаментозного лікування: елементи висипу обробляються фукарцином або розчином зеленого діамантового. З метою послабити печіння та свербіж дитині призначають антигістамінні препарати. При підвищенні температури застосовуються жарознижувальні засоби (парацетамол, ібупрофен).

При тяжких, генералізованих формах, приєднанні бактеріальної інфекції лікування проходить у стаціонарі з призначенням специфічної противірусної терапії та антибактеріальних препаратів.

Наслідки

При легких формах захворювання закінчується повним одужанням, іноді можуть бути рецидиви. При частих рецидивах варто комплексно обстежити дитину виявлення причини зниження імунітету.

До можливих ускладнень оперізувального лишаю відносять:

 1. Приєднання бактеріальної інфекції та місцевий розвиток абсцесів, флегмон.
 2. Поразки ЦНС: менінгіт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, судоми.
 3. Ураження рогівки ока та зниження зору. Спостерігається при герпесвірусному ураженні трійчастого нерва.
 4. Зниження чутливості під час уражених нервів, паралічі.
Share This Post

Customer Reviews

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Thanks for submitting your comment!