Крипторхізм у дітей

Крипторхізм – це аномалія розвитку статевих органів у хлопчиків, за якої яєчка зупиняються на шляху переміщення з черевної порожнини в мошонку. Термін «крипторхізм» часто прирівнюють до терміну «неопущення яєчок у мошонку», проте таке твердження не зовсім коректне, оскільки під неопущенням мають на увазі всі випадки розташування яєчок поза мошонкою, а крипторхізм — лише один із варіантів неопущення яєчок. До інших варіантів відносять ектопію яєчка, анорхізм, коли яєчко взагалі відсутня, і поліорхізм, коли у дитини виявляється більше 2 яєчок, одне з яких знаходиться поза мошонкою.

Крипторхізм серед новонароджених хлопчиків реєструється у 10–20% випадків, проте вже після року становить лише 2–3%. Найчастіше він виявляється у недоношених дітей. За різними даними, близько 30% недоношених хлопчиків мають цю патологію, тоді як серед доношених дітей крипторхізм виявляється лише у 3–4% випадків.

Причини виникнення крипторхізму

У нормі яєчка у плода чоловічої статі знаходяться за очеревиною, на задній стінці живота. Починаючи з 6 місяця внутрішньоутробного розвитку, яєчка починають опускатися, проходять через пахвинний канал, і остаточно розташовуються в мошонці. За наявності ряду причин, що перешкоджають їх опущенню, виникає припинення чи спотворення цього процесу.

Чинники, які сприяють розвитку крипторхізму у дитини, такі:

 • недорозвинення пахвинного каналу;
 • наявність сполучнотканинної перегородки в паховому каналі або при вході в мошонку, яка механічно перешкоджає опусканню яєчок;
 • гормональні фактори, ендокринні порушення (зокрема зниження рівня тестостерону);
 • недоношеність;
 • хромосомні аномалії;
 • затримка внутрішньоутробного розвитку (ЗВУР) плода;
 • внутрішньоутробне інфікування плода;
 • багатоплідна вагітність;
 • дефіцит маси тіла у новонародженого;
 • спадковість;
 • прийом естрогенів матір’ю у першому триместрі вагітності;
 • вплив на плід хімічних факторів, які блокують дію гормонів.

Види крипторхізму

По локалізації процесу розрізняють:

 • односторонній крипторхізм (правосторонній/лівосторонній);
 • двосторонній крипторхізм.

Також виділяють такі види:

 • істинний – яйце неможливо опустити в мошонку вручну, оскільки воно знаходиться в черевній порожнині або в пахвинному каналі;
 • хибний – яєчко «підтягнуте» в пахвинний канал, рухоме і його можна вручну опустити в мошонку; цей вид спостерігається при пахвинно-мошонкової грижі.

Залежно від часу виникнення захворювання буває:

 • вродженим – виявляється відразу після народження хлопчика;
 • набутим – у дітей виявляється рідко; як правило, виникає внаслідок перенесених травм, після грижі.

Виділяють такі форми аномалії:

 • абдомінальна – яєчко локалізується в черевній порожнині;
 • пахова — найпоширеніша форма, коли він яєчко перебуває у паховому каналі.

Симптоми крипторхізму

Основною ознакою даної аномалії є відсутність одного або двох яєчок у мошонці. При візуальному огляді, як правило, визначається, що сторона, де сталося опущення, розвинена добре, а та, де яєчко не опустилося, виглядає маленькою, недорозвиненою, шкіра над нею гладкіша, серединний шов мошонки зміщений у бік, де виявилася патологія. При двосторонньому крипторхізм мошонка практично відсутня і візуально нагадує пігментовану складку шкіри.

У більшості випадків скарги у дитини відсутні. Зрідка можуть турбувати болючі відчуття в животі ниючого і тягнучого характеру, які, як правило, пов’язані з супутньою пахвинною грижею. При перекруті яєчка дитини турбує різкий гострий біль. Крім цього, можуть визначатися гормональні порушення, які проявляються затримкою статевого розвитку, фемінізації (розвитком у хлопчика жіночих вторинних статевих ознак).

При виявленні у дитини перерахованих симптомів слід обов’язково проконсультуватись із лікарем.

Діагностика крипторхізму

Діагностика даної аномалії в обов’язковому порядку повинна включати огляд дитини лікарем. Перед оглядом фахівець збирає анамнез у батьків, що необхідно для подальших припущень щодо причин розвитку крипторхізму. Під час обстеження лікар звертає увагу на візуальні зміни в ділянці мошонки, здійснює пальпацію яєчок з метою верифікації істинного та хибного крипторхізму, а також визначення локалізації яєчок із розміру, форми та консистенції.

Після огляду дитини направляють на інструментальні дослідження. Для діагностики цієї аномалії одним з основних методів є УЗД, яке допомагає визначити розміщення яєчка, дає уявлення про його структуру, кровоток, а також про стан навколишніх тканин. КТ у дітей застосовується за показаннями з метою визначення розміщення яєчка при абдомінальній формі.

Лабораторні методи діагностики використовують як додаткові, з метою визначення гормонального профілю дитини. У загальноклінічних лабораторних аналізах змін, зазвичай, не виявляється.

Методи лікування крипторхізму

Серед варіантів лікування існує два основних напрямки:

 1. Консервативне лікування із застосуванням гормональної терапії . Такий метод призначають дітям із двостороннім крипторхізмом, абдомінальною формою крипторхізму та при фіксованому паховому положенні яєчка.
 2. Хірургічне лікування . Останнім часом розглядається як провідний напрямок у лікуванні крипторхізму. Проводиться дітям віком від 3 місяців до 2 років. Оперативне втручання призначають за відсутності успіху від гормональної терапії, дітям пубертатного віку, за наявності супутньої патології, а також за рецидиву крипторхізму. Суть операції полягає в зведенні та фіксації яєчка в мошонці.

Наслідки крипторхізму

У 50% випадків мимовільне опущення яєчка відбувається до 4 тижня життя, проте протягом усього періоду, доки яєчка не опущені, лікар здійснює за дитиною динамічне спостереження.

Прогноз при цій аномалії залежить від ступеня недорозвинення яєчок. До основних ускладнень цієї патології варто віднести:

 • Безпліддя . Внаслідок зміни локалізації яєчка порушується температурний режим, що негативно позначається на сперматогенезі. Нестача у дитини чоловічих статевих гормонів, у свою чергу, може призвести до безпліддя.
 • Малігнізація . Яйце, що не опустилося, може перероджуватися в злоякісну пухлину. На щастя, такі випадки трапляються нечасто, проте це найгрізніше ускладнення крипторхізму.
 • Травма і перекрут яєчка .
 • Запальні зміни яєчка .
 • Психологічна травма дитини .
Share This Post

Customer Reviews

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Thanks for submitting your comment!