Кір

Кір – це вірусне захворювання, яке супроводжується високою температурою, плямистим висипом на шкірних покривах, інтоксикацією, запаленням верхніх респіраторних шляхів, кон’юнктивітом та специфічним висипом на слизовій оболонці ротової порожнини (енантеми). Захворювання найчастіше реєструється в осінньо-зимовий період. Згідно зі статистичними даними, не щеплені діти, а також діти дошкільного віку частіше за інших хворіють на кір.

Причини виникнення кору

Причиною виникнення цього захворювання є контакт із хворою людиною, оскільки РНК-вірус, який є збудником інфекції, передається повітряно-краплинним шляхом (при розмові, кашлі чи чханні). Основними факторами, що сприяють розвитку кору в організмі дитини, є відсутність вакцинації та недотримання правил гігієни. Інкубаційний період хвороби триває від одного до трьох тижнів. Імунітет у дитини після щеплення зберігається до 15 років, зрідка трапляється повторне зараження.

Види кору

Залежно від тяжкості клінічної картини виділяють такі форми захворювання:

 • Легка форма – стан дитини задовільний, температура тіла не перевищує 38 ° C, спостерігається помірна висипка.
 • Середньоважка форма – загальний стан погіршується, висипи рясні, температура тіла досягає 39 ° C, може виникати блювання.
 • Тяжка форма – висока температура (до 40 ° C і вище), виражена інтоксикація, багаторазове блювання, розвиток судом, можлива втрата свідомості. Висипання має геморагічний компонент. Розвиваються ускладнення.

Залежно від перебігу виділяють такі види захворювання:

 1. Типова кір . Захворювання проходить через усі стадії, інкубаційний період триває до двох тижнів.
 2. Атипова кір . Властива відсутність чи стертість симптомів. Розрізняють такі форми атипової кору:
  • абортивна – характерний типовий початок захворювання, але через два дні симптоматика переривається; температура тіла підвищується до 38°C, супроводжується незначним висипом на обличчі та тулубі;
  • стерта – висип відсутня, незначно виражені катаральні явища;
  • митигированная — властиво досить легкий перебіг, трохи підвищена температура, висип ледь помітна, енантема відсутня;
  • безсимптомна – клінічні прояви відсутні, захворювання можна виявити лише за наростанням титру протикоревих антитіл у динаміці.

Симптоми кору

Симптоми цього захворювання мають деяку стадійність появи:

 • Катаральний період . Захворювання починається гостро з підвищення температури до 38-39 ° C, супроводжується ознобом, ломотою в тілі, слабкістю, зниженням апетиту, головним болем та порушенням сну. Симптоматика швидко наростає, виникає нежить із рясними слизовими виділеннями, з’являється сухий кашель, який наступного дня посилюється і стає грубим, гавкаючим. Виникає кон’юнктивіт, при якому набрякають повіки, спостерігається світлобоязнь, обличчя стає одутлим. На слизовій ротовій порожнині з’являється енантема – плями Бєльського-Філатова-Коплика, які є характерною ознакою кору. Вони виглядають як дрібні білясті плями, що не зливаються між собою. Катаральний період триває, як правило, 3-4 дні.
 • Період висипу . Появі висипів передує зниження температури. Висипання має деяку етапність появи: починається зі шкірних покривів голови (вилиці, підборіддя, ніс), далі «опускається» на шию, спину, тулуб, на 3 день висипання локалізуються на кінцівках.
 • Період пігментації . Висипання поступово блідне і залишає за собою пігментацію, яка, коли сходить, супроводжується дрібним висівком. Загальний стан дитини покращується і, за відсутності ускладнень, настає одужання.

Діагностика кору

Діагностика даного захворювання здійснюється на підставі даних, отриманих при огляді дитини, даних епідеміологічного анамнезу (чи був контакт із хворим на кір), а також результатів лабораторних досліджень. З лабораторних методів діагностики виконують загальний аналіз крові та сечі, серологічне дослідження методом ІФА. Виявлення специфічних антитіл класу IgM однозначно підтверджує діагноз кору.

Методи лікування кору

Лікування захворювання в дітей віком може проходити амбулаторно (вдома) чи умовах стаціонару, рішення щодо вибору тактики ведення дитини приймає лікар, керуючись ступенем тяжкості стану дитини. Для дітей віком до 3 років та дітей із закритих дитячих установ госпіталізація є обов’язковою.

На період гіпертермії дитині потрібно забезпечити постільний режим, повноцінне харчування, тепле пиття. Медикаментозне лікування призначають залежно від симптоматики: жарознижувальні засоби, спеціальні краплі очей для зняття явищ кон’юнктивіту, при закладеності носа застосовують місцеві судинозвужувальні краплі. При тяжкому перебігу в терапію включаються глюкокортикоїди, за наявності бактеріальних ускладнень доцільне призначення антибактеріальних препаратів.

З метою профілактики захворювання рекомендується проводити імунізацію віком 12 місяців. Ревакцинацію проводять одноразово у віці 6 років перед зарахуванням дитини до школи.

Наслідки кору

Кір – це захворювання, яке небезпечне своїми ускладненнями. Основні їх такі:

 • приєднання бактеріальної інфекції (менінгіт, гайморит, пневмонія, алеврит);
 • коровий енцефаліт – найгрізніше ускладнення кору;
 • ураження нирок (інтерстиціальний нефрит);
 • ушкодження слизової оболонки рота;
 • поразка очей (кератит, увеїт);
 • діарейний синдром.

За перших ознак хвороби не зволікайте і запишіть до нас на консультацію своєї дитини!

Share This Post