Грип у дітей

Грип – це інфекційне захворювання вірусної природи. Протікає гостро, з ураженням епітеліальної тканини верхніх дихальних шляхів та розвитком сильної інтоксикації. Грип є надзвичайно заразною хворобою та здатний до швидкого поширення. Саме завдяки таким властивостям грип називають найпоширенішим інфекційним захворюванням на земній кулі. Крім цього, вірус здатний змінювати свою генетичну інформацію, тобто має так звану антигенну мінливість, що призводить до появи нових підвидів, здатних викликати епідемії та пандемії.

Особливо сприйнятливі до вірусу грипу діти, у яких захворювання протікає дуже бурхливо і є високий ризик розвитку ускладнень.

Причини виникнення

Захворювання розвивається при проникненні збудника (вірусу грипу А, В, С сімейства ортоміксовірусів) в організм дитини. Зазвичай зараження відбувається при контакті з хворою людиною, яка під час бесіди, кашлю, чхання виділяє вірус у навколишнє середовище, де він у вигляді аерозолю деякий час перебуває у повітрі. Такий шлях передачі називається повітряно-краплинним і є основним. Рідше вірус може передаватися через предмети особистої гігієни, посуд, іграшки та інші предмети побуту. При вдиханні повітря з вірусом збудник потрапляє на епітелій верхніх відділів дихальної системи (трахея, горло, бронхи), швидко проникає всередину епітеліальних клітин, де відбувається його активне розмноження. Після цього вірус грипу будь-якого виду виходить із клітини, призводячи до її загибелі. А сам поширюється далі, одна його частина потрапляє в кровотік, а інша вражає наступні клітини. Все перераховане і призводить до розвитку клінічної картини, яка притаманна грипозній інфекції.

До факторів, що сприяють розвитку грипу, варто віднести такі:

 • Переохолодження, яке спричиняє тимчасове зниження функції слизових клітин, що перешкоджають фіксації вірусу на епітелії.
 • Імунодефіцитні стани дитини (ВІЛ-інфекція, вроджений дефіцит імуноглобулінів).
 • Велика скупченість людей, що веде до масового поширення вірусу.
 • Вітамінний дефіцит у дитини.
 • Знижена вологість повітря є сприятливим чинником фіксації вірусу на епітелії.

Види грипу

Відомо 3 типи вірусу грипу:

 • Тип А: викликає захворювання у людей, а й у деяких тварин, і навіть птахів. Особливістю цього грипу є те, що він здатний змінювати свої антигенні властивості, що призводить до розвитку нових серотипів. Раніше підтипи називалися А1 і А2, тепер їх прийнято називати H1N1, H2N2, H3N2 залежно від типу поверхневих глікопротеїдних комплексів вірусних частинок-нейрамінідази (NA) і гемагглютиніна (HA). Така назва означає коротку антигенну формулу вірусу грипу. Так виникли каліфорнійський (свинячий) грип, пташиний та гонконгський грип, які свого часу призводили до масових заражень та розвитку пандемії. Перебіг захворювання тяжкий, нерідко зустрічаються летальні наслідки.
 • Тип В: як і тип А, може вражати як людей, а й деякі види птахів і тварин. Він має менші здібності до антигенної мінливості. Захворювання протікає спокійніше, порівняно з типом А, і становить меншу небезпеку здоров’ю дитини.
 • Тип С: викликає захворювання лише у людей. Є причиною епізодичних захворювань переважно у дітей. Даний тип не здатний викликати епідемії та пандемії.

Симптоми грипу

Період між зараженням вірусом та першими клінічними ознаками дуже короткий і становить від кількох годин до 3 діб. Захворювання починається гостро, відразу бурхливо розвиваються основні симптоми грипозної інфекції:

 • Гарячка – перший прояв грипу. Характерно підвищення температури до високих значень – 39-40 ºС. Гіпертермія супроводжується ознобом, що змінюється почуттям жару у всьому тілі. Максимальне підвищення температури спостерігається, як правило, в першу добу захворювання, і через пару днів температура знижується, поступово або різко. При зниженні температури у дитини відзначається підвищена пітливість.
 • Слабкість, погіршення апетиту.
 • Запаморочення, головний біль, локалізована у скронях, очних яблуках, в області чола.
 • Розлади свідомості – при високій температурі у дитини може відзначатися марення, галюцинації.
 • Судоми, непритомність.
 • Порушення сну (безсоння).
 • Ниючий м’язовий та суглобовий біль.
 • Почервоніння обличчя та склер.
 • Носові кровотечі.
 • Світлобоязнь.
 • Катаральні прояви: помірна закладеність носа, першіння, сухість, садіння в горлі, покашлювання. Ці симптоми виявляються не з першого дня хвороби, а лише на 2-3 день.
 • Нудота блювота.

Тяжкість стану обумовлена ​​лихоманкою та інтоксикацією, катаральні явища виражені слабо, іноді можуть бути зовсім відсутніми. При грипі у дитини, особливо раннього віку, часто відбувається приєднання вторинної бактеріальної інфекції, що ще більше посилює її стан.

У дітей першого року життя перебіг хвороби має свої особливості. Гіпертермія та інтоксикація менш виражені. Головними симптомами будуть млявість, блідість шкіри, відмова від грудей, блювання, втрата у вазі, закладеність носа, яку батьки описують як «спів».

У дітей до 3 років грип протікає найважче. Інтоксикація дуже виражена, гіпертермія часто неконтрольована. При виявленні у дитини вищеописаних скарг слід негайно звернутися за допомогою до педіатра.

Діагностика дитячого грипу

При діагностиці грипу обов’язковим є повноцінний огляд дитини з метою виявлення основних клінічних симптомів та можливих ускладнень.

Серед лабораторних методів діагностики важливим є проведення загального аналізу крові, в якому спостерігаються характерні зміни: у перші години захворювання відзначається підвищення рівня лейкоцитів, проте вже з другої доби їх рівень знижується і залишається зниженим весь період захворювання за відсутності бактеріальних ускладнень.

Для підтвердження діагнозу використовують специфічні методи, спрямовані на безпосереднє виявлення вірусу грипу: як експрес-діагностика застосовують реакцію непрямої імунофлюоресценції. Ретроспективно про наявність вірусу можна судити після проведення ІФА, де наголошується наростання титру антитіл.

Додатково використовують інструментальну діагностику: за наявності ускладнень та за показаннями проводять рентгенографію грудної клітки, ЕКГ.

Методи лікування

При легкому та неускладненому середньотяжкому перебігу грипозної інфекції у дітей віком від 3 років лікування може проходити в амбулаторних умовах. Діти віком до 3 років обов’язково підлягають госпіталізації, оскільки у цій віковій групі захворювання, як правило, проходить важче, часто з розвитком ускладнень.

Дитині варто забезпечити постільний режим, тепле питво і дієту з підвищеним вмістом вітамінів. Медикаментозне лікування загалом спрямоване на усунення симптоматики захворювання. Призначають жарознижувальні засоби, при закладеності носа застосовують судинозвужувальні краплі, горло обробляють антисептичними розчинами. Специфічну противірусну терапію ефективно призначати лише у перші години розвитку захворювання. Антибактеріальні препарати ефективні лише за наявності вторинної бактеріальної інфекції.

Лікування грипу має бути комплексним, з урахуванням віку дитини, індивідуальної переносимості медикаментів та характеру провідних симптомів. Для отримання якісного лікування необхідно проконсультуватися з лікарем

Наслідки

При легкій і середньотяжкій перебігу, у разі дотримання всіх рекомендацій лікаря прогноз сприятливий, захворювання закінчується повним одужанням. При тяжких формах хвороби, у дітей віком до 3 років, дітей зі зниженим імунітетом та за відсутності лікування можуть виникати ускладнення, які посилюють стан дитини.

Ускладнення, спричинені безпосередньо вірусом грипу:

 • геморагічний набряк легень, що виникає на початку хвороби, можливий летальний кінець;
 • набряк голосових зв’язок (хибний круп);
 • бронхіальна астма;
 • радикуліт;
 • гломерулонефрит, що розвивається через ураження нирок імунними комплексами, може виникати через 1-1,5 місяці після грипу;
 • ураження ЦНС – розвиток менінгіту, менінгоенцефаліту, паралічів, набряку мозку, крововиливу в головний мозок, невралгії;
 • судинні порушення: гостре порушення капілярної мережі, яке може призвести до раптової смерті, безпосереднє ураження судин серця, що сприяє його гіпоксії та може спричинити міокардит.

Ускладнення, викликані бактеріальною інфекцією, що приєдналася:

 • пневмонія;
 • захворювання ЛОР-органів: тонзиліт, синусит, фарингіт, отит;
 • ендокардит;
 • септичні стани.
Share This Post