Як часто ви переймаєтесь власним самопочуттям та наскільки пильно прислухаєтесь до свого організму? Чи знаєте ви різницю між здоровою і такою необхідною кожному турботою про себе та виснажливою іпохондрією?
Сімейний лікар Дарина Дмитрієвська розказує про 10 поширених симптомів, які не обов’язково є проявом важких захворювань.
- Біль у грудях, який посилюється під час дихання
Це досить поширений симптом, який може посилюватися при зміні положення тіла чи при диханні. Його часто плутають із болем у серці, але це різні речі. Переважно такі відчуття виникають через невралгію, тобто ураження периферійних нервів. Біль виникає, бо корінець нерва стискає м’яз і може спазмувати в груди чи в будь-яку іншу частину тіла.
Симптом неприємний і болючий, але лякатись його не потрібно. Такий біль може виникати через перенапруження м’язів чи різкий невдалий рух. Тоді потрібно акуратно порухатись, розім’яти спину, щоб зняти м’язовий затиск. Відтак подбати про регулярні заняття спортом. - Різкий та короткий спазм у м’язах
Це нервовий тік, який пов’язаний із подразненням нерва. Такі симптоми виникають досить часто і можуть посилюватися на тлі стресу, коли нервова система є більш чутливою.
Виникає це тому, що нерв реагує на подразнення і посилає імпульси у м’яз, який відповідає на них і скорочується. Такий спазм проходить досить швидко, коли людина заспокоюється чи відпочине. - Хрускіт у суглобах
Хрускіт у колінах чи пальцях рук не говорить про порушення, якщо він не завдають дискомфорту. Але якщо він супроводжується болем, наприклад, при ходьбі, то варто звернутися до лікаря.
Хрускіт у суглобах може бути навіть певною фізіологічною особливістю людини. Наприклад, через неспівпадіння суглобових поверхонь.
Є міф, що не можна хрустіти пальцями рук, бо це викликає артрит. Але було проведено низку досліджень і доведено, що це цілком безпечно і ніяк не впливає на розвиток цієї хвороби. - Забудькуватість
Заходиш у кімнату і забуваєш, чому туди прийшов: так буває в кожного. Наш мозок – складна мультизадачна система. Деколи він може забувати певні деталі, щоб запам’ятати щось важливіше.
Наприклад, коли людина працює над важливим проектом, то всі сили мозок спрямовує на його реалізацію і може пропускати менш серйозні завдання. Це нормально, якщо трапляється рідко. Якщо ж ви постійно забуваєте про все на світі – тоді варто звернутися до лікаря і визначати проблему. - Різке запаморочення
Зазвичай різке запаморочення стається, коли швидко піднімаєшся з ліжка чи крісла. Так відбувається через різкий перерозподіл крові в організмі. При підйомі судини не встигають так швидко змінити свій тонус, щоб мозок отримував достатню кількість крові та кисню. Тому в людини темніє в очах.
Такий стан є нормальним, якщо триває кілька секунд і швидко минає, цього боятися не варто. Однак якщо людині щоразу стає погано і порушується якість життя, то потрібно звернутися до лікаря. - Різкий і дуже короткий біль
Тут усе залежить від того, у якій частині тіла він виникає. Різкий спазм у животі може свідчити про кишкову коліку, наприклад, через підвищене газоутворення у кишечнику. Варто врегулювати харчування – і симптом зникне.
Біль у м’язах може бути пов’язаний із защемленням нерва. Якщо це біль у голові, то він зазвичай виникає через перенапруження: фізичне або психічне. Голова також може боліти через підвищений тиск чи інфекційні захворювання.
Якщо сильний біль у голові відчуваєте постійно, він виражений і його важко терпіти – потрібно звернутися до лікаря, адже причин його виникнення може бути дуже багато. - Температура не 36,6
Нормальною температурою людського тіла вважається діапазон між 36 до 37 градусів. Вона також може залежати від кількох факторів, наприклад, від швидкості обміну речовин. Тому завжди орієнтуватися на 36,6 не варто.
Також є люди з особливостями організму, для яких стандартна температура – 37,1. І це також абсолютно нормально. Насторожувати повинні різкі зміни в організмі. Наприклад, коли температура тіла завжди утримувалась на рівні 36,6, а тут певний період не опускається нижче як 37 градусів. Навіть якщо це не впливає на якість життя, варто проконсультуватись із лікарем. - Пришвидшене серцебиття
Середній нормальний пульс для людини – від 60 до 90 ударів на хвилину. Але ці цифри відносні, нормальний пульс для кожної людини індивідуальний. Тому якщо він трохи більший чи менший за норму – переживати не варто.
Також є таке явище, як екстрасистоли, – це коли на тлі спокою або після фізичного навантаження серце може скорочуватися позачергово і виникає кілька сильних ударів. Це триває кілька секунд, і далі все працює, як завжди. Таке явище може виникати у всіх здорових людей.
Посилене серцебиття з’являється і через стрес, коли нервова система є більш чутлива до зовнішніх подразників. Цей стан може тривати певний період, водночас погіршується і самопочуття.
Причиною пришвидшеного серцебиття також є зміни гормонального стану. Тому потрібно завжди звертати увагу на характер симптому, на загальний стан організму та інші незвичні прояви. - Пігментація на шкірі
Найчастіше плями на шкірі з’являються після засмаги. Сонячний опік – це сильний стрес для організму. Імунна система в такому разі починає активно працювати над регенерацією шкіри. У пошкоджених частинках може накопичуватись меланін – пігмент, який виконує захисну функцію та надає нашій шкірі засмаглого вигляду. Якщо його було занадто багато – виникають коричневі плями чи крапки.
Сонячні опіки є дуже шкідливими для організму і підвищують ризик розвитку онкології шкіри. Тому краще уникати їх та захищати шкіру спеціальними кремами від сонця.
Пігментація може з’являтись з віком через те, що судини втрачають тонус і порушується нормальне живлення конкретної частинки шкіри. Коричневі плями на тілі бувають і у вагітних та зникають після пологів. - Біль у попереку
Легкий біль у попереку, коли ми рухаємось, зазвичай не є болем у спині. Це просто спазм м’язів, який дуже часто виникає після тривалого сидіння в одній позі. Такий біль точно знайомий людям, у яких сидяча робота і малорухливий спосіб життя.
Тому дуже важливо регулярно вставати, розминатись або елементарно пройтись кожні 2-3 години роботи за столом. Так ми знімемо м’язове напруження, і біль не виникатиме. Поперек може боліти і після сну, коли людина спала в невдалій позі чи потягнула м’яз.