Педіатрія

Педіатрія – галузь медицини, що вивчає дитячі хвороби, методи їхньої діагностики, лікування та профілактики, а також вплив особливостей анатомії та фізіології організму дитини, що росте, на перебіг захворювання.

Консультація педіатра допоможе молодим батькам знайти відповіді на величезну кількість запитань. Дитячий лікар чудово орієнтується, які хвороби і в якому віці найчастіше трапляються в малюків і підлітків, оцінює фактори ризику розвитку різноманітної патології, займається запобіганням захворюванням, встановлює довірчі стосунки з сім’єю для розуміння, що конкретно може турбувати крихітку, її маму й тата. Педіатр знає до тонкощів, як розвивається Ваша дитина і може дати повноцінні рекомендації щодо догляду, харчування, лікування, вакцинопрофілактики. Але тільки в тому разі, якщо Ви дійсно звернетеся до справжнього професіонала.

Лікування захворювань

Педіатрія має одну важливу особливість – дитячі хвороби розвиваються блискавично швидко. Тому, щойно Ви помітили перші ознаки захворювання у малюка – не відкладайте звернення до лікаря, лікування має починатися якомога раніше.

Найпоширеніші патології в дитячому віці:

1. Інфекційні

До інфекційних захворювань, які найчастіше вражають дитячий організм, належать: грип, парагрип, аденовірусна інфекція, інфекційний мононуклеоз.

Симптоматика в них схожа між собою: підвищена температура тіла, лихоманка, м’язовий і головний біль, ураження слизових оболонок. І лише досвідченому педіатру під силу розібратися, що це і як лікувати.

Існує низка захворювань бактеріального та вірусного генезу, виділених в окрему групу, – дитячі інфекційні хвороби. До них належать: кір, краснуха, скарлатина, дифтерія, кашлюк, паротит, вітряна віспа (вітрянка), поліомієліт. Збудники цих захворювань надзвичайно заразні, швидко поширюються серед дітей у колективі (школа, садочок), тому інфікуються практично всі особи, які контактували з хворою дитиною або дорослим. У переважній більшості випадків після перенесеної дитячої інфекції формується стійкий довічний імунітет.

2. Хвороби органів травлення

У сучасних умовах захворювання органів травлення в дитинстві – дуже поширене явище. Найчастіше трапляються такі функціональні та органічні порушення роботи травної системи, як дисбактеріоз, диспепсія, гастрит, дуоденіт, коліт, синдром подразненого кишківника, а також закрепи.

Існують чинники, що провокують розвиток цих хвороб: погана екологія, вроджена патологія шлунково-кишкового тракту, злоякісні пухлини, вживання антибіотиків, інтоксикація організму, харчування “нездоровою” їжею, зловживання трансжирами (маргарин, чіпси, крекери, фаст-фуд, здоба, магазинні напівфабрикати).

3. Хвороби верхніх дихальних шляхів та органів дихання

Захворювання органів дихання дуже різноманітні й досить часто діагностуються в дитячому віці, особливо в ясельному та дошкільному періоді. До найчастіших запальних проблем верхніх і нижніх дихальних шляхів належать: риніт, отит, фарингіт, ангіна, ларинготрахеїт, бронхіт, пневмонія. Провідна роль у розвитку хвороб належить патогенній мікрофлорі (бактерії, гриби, віруси, рідше – паразити), алергенам (побутові, харчові, лікарські алергени, пилок рослин, продукти метаболізму пліснявих і дріжджових грибів). Сприятливими факторами є забруднення повітря, переохолодження, спадковість.

Також лікар-педіатр займається виявленням, діагностикою та лікуванням спільно з вузькими спеціалістами захворювань сечостатевої (цистит, пієлонефрит, гломерулонефрит), серцево-судинної (міокардит, перикардит, ревматизм, есенціальна гіпертензія), гематологічної (анемія), ендокринної системи (ожиріння, вузловий зоб). В обов’язки дитячого лікаря входить обов’язковий огляд дитини перед проведенням вакцинації.

Патронаж новонародженого

Дуже важливим завданням педіатрії є патронаж новонародженого. У дітей до року відбувається дуже стрімкий ріст організму і розвиток усіх органів і систем. Саме тому такий важливий плановий огляд у педіатра. У перший місяць після народження дитячий лікар і патронажна медсестра регулярно проводять оцінку фізичного і психомоторного розвитку немовляти, консультують батьків, як правильно годувати, доглядати за дитиною вдома. Пізніше батьки самостійно приносять немовля на щомісячні огляди в поліклініку для контролю за правильним і гармонійним формуванням.

Методи діагностики

Діагностика – це сукупність методів, які допомагають лікарю правильно встановити діагноз і розробити адекватну схему лікування виявленого захворювання. Діагностичний процес включає в себе:

  • опитування дитини або її батьків на предмет скарг;
  • аналіз розвитку (анамнезу) хвороби;
  • збір епідеміологічних відомостей (безпосередній контакт з інфекційними хворими, поїздки за межі місця проживання);
  • фізикальний огляд дитини: пальпація, перкусія, аускультація;
  • оцінка виявлених клінічних симптомів;
  • лабораторна діагностика (аналіз сечі/крові/кала);
  • інструментальні дослідження (рентгенографія, КТ, МРТ, УЗД).

На основі отриманих даних досвідчений лікар зможе без проблем діагностувати захворювання і підібрати індивідуальне лікування.

Методи лікування

Лікування дитячих захворювань має бути комплексним і передбачає об’єднання таких підходів:

  • Медикаментозне лікування (лікарські препарати у вигляді спреїв, сиропів, таблеток тощо);
  • Фізіотерапія (інгаляції, УВЧ, дарсонваль тощо).
  • Санаторно-курортне лікування.

У кожному конкретному випадку потрібно обов’язково звернутися до педіатра. Не можна займатися самолікуванням, тому що дітям потрібно підбирати вид і дозу медикаментів із розрахунку на кілограм ваги, щоб отримати бажану дію і не спостерігалися побічні ефекти. Точно виконуйте кожну рекомендацію лікаря.

Вакцинопрофілактика

Основний захист від виникнення інфекційних хвороб – профілактика.

Види профілактики поділяють на дві великі групи:

  • специфічна (імунопрофілактика, вакцинація) – один із провідних методів попередження інфекційних захворювань;
  • неспецифічна – впливає на весь організм, на всю імунну систему, незалежно від інфекції (настоянка ехінацеї, лимонника, індуктори інтерферону).

Вакцинальний календар в Україні встановлює список обов’язкових профілактичних вакцинацій та оптимальні терміни їх проведення. Згідно з календарем, обов’язково мають проводитися щеплення проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту, кору, краснухи, паротиту, туберкульозу.

Більш детальну інформацію Ви можете отримати, записавшись на консультацію до нашого лікаря-педіатра.