Демодекоз у дітей

Під демодекозом маються на увазі запальне паразитарне захворювання, яке викликається кліщами роду Demodex і вражає шкірні покриви дитини. Дане захворювання широко поширене і займає чільне місце серед хронічних паразитарних захворювань шкіри. У дітей зустрічається переважно у підлітковому віці, що можна пов’язати із зміною гормонального фону у цей період. Найчастіше зустрічається серед дівчаток, також відзначається характерна сезонність – підвищення захворюваності на весняно-літній період.

Причини виникнення демодекозу

Збудниками цього захворювання є два види кліща Demodex. Відрізняються між собою локалізацією місця паразитування. Так, подовжений вигляд Demodex паразитує у волосяних фолікулах (включаючи брови та вії), укорочений вигляд — у сальних залозах шкіри та мейбомієвих залозах (трансформовані сальні залози, які відкриваються на краю століття). Зараження дитини відбувається при тілесному контакті з іншою людиною, яка на своїх шкірних покривах має кліща, або при використанні предметів особистої гігієни (рушника, постільна білизна) людини з демодекозом. Після попадання на шкіру кліщ розташовується в сальних залозах, волосяних фолікулах і мейбомієвих залозах, де харчується їх секретом і епітелієм, що відлущився. Варто сказати, що невелика кількість Demodex виявляється навіть у клінічно здорових дітей без демодекозу,

Існує ряд факторів, які виступають свого роду «пусковим механізмом» для бурхливого розмноження кліщів та підвищення їхньої активності, що сприяє розвитку демодекозу. Усі причини зрештою призводять до порушення мікрофлори шкірного покриву:

  • механічне травмування шкіри внаслідок видавлювання акне, самостійного скрабування та чищення обличчя;
  • нераціональне застосування засобів для догляду за шкірою обличчя, що призводить до зміни РН шкіри в лужний бік;
  • підвищена чутливість шкіри; алергічний дерматит;
  • надмірне використання декоративної косметики;
  • хронічні захворювання ШКТ; зловживання гострою їжею;
  • глистні інвазії;
  • зниження реактивності організму внаслідок перенесених тяжких інфекційних захворювань;
  • онкологічне захворювання;
  • імунодефіцитні стани (ВІЛ-інфекція, уроджені імунодефіцити);
  • ендокринологічні порушення;
  • тривала інсоляція;
  • стрес;
  • тривале застосування гормональних препаратів.

Види дитячого демодекозу

При класифікації захворювання враховують локалізацію патологічного процесу, у зв’язку з чим можна назвати такі типи:

  • Демодекоз очей та повік.
  • Демодекоз шкіри, локалізація процесу на обличчі, рідше на шиї та спині. При цьому типі захворювання уражається область щік, носогубні складки, лобова область, крила носа, волосиста частина голови.

Для демодекозу характерна певна етапність процесу, у зв’язку з чим виділяють такі стадії:

  1. Ерітематозна стадія характеризується наявністю тривалого почервоніння на шкірі, що може бути різною інтенсивністю.
  2. Папульозно-пустульозна стадія, при якій на тлі почервоніння з’являються папули (невеликі горбики, що височіють над шкірою) та пустули (невеликі порожнинні утворення, заповнені гнійним вмістом).
  3. Гіпертрофічна стадія розвивається при тривалому та активному перебігу, характеризується наявністю потовщення шкіри та розростанням сальних залоз. Обличчя набуває бугристості, змінюється його контур.

Симптоми демодекозу

До основних ознак, що вказують на демодекоз шкіри, належать:

  1. Почервоніння шкіри (еритема), як правило, стійке, але на ранніх стадіях можлива і почервоніння. Є наслідком запального процесу на покриві шкіри.
  2. Вугровий висип, що виникає внаслідок закупорки проток сальних залоз. При приєднанні бактеріальної інфекції виникають пустули та інші запальні елементи.
  3. Підвищена жирність шкіри, у результаті виникає шкірний блиск.
  4. Сверблячка, почуття печіння.
  5. Лушпиння шкіри.
  6. Набряклість особи.
  7. Телеангіектазія – розширення дрібних судин на шкірі.

Симптоми, що вказують на демодекоз очей:

  1. Відчуття стороннього тіла, «піску в очах».
  2. Сверблячка в області очей та вій.
  3. Злипання вій через наявність на них відокремлюваного з очей, часто гнійного характеру.
  4. Почервоніння повік.
  5. Випадання вій.
  6. Підвищена стомлюваність очей.

Оскільки симптоми даного захворювання неспецифічні і можуть зустрічатися при інших захворюваннях, поставити діагноз самостійно не є можливим. При виявленні у дитини перерахованих симптомів рекомендовано звернутися до лікаря для визначення причин захворювання.

Діагностика демодекозу

Діагностика захворювання починається з огляду дитини, під час якої лікар звертає увагу зміни шкірного покриву. Проте лише з огляду не можна остаточно поставити діагноз.

Основним для діагностики є проведення мікроскопії зіскрібку шкіри, в якому можливе виявлення кліщів. Крім зіскрібка останнім часом часто використовується «скотч-проба», яку ще називають поверхневою біопсією. Інформативним є метод шкірної біопсії з наступним гістологічним дослідженням, однак він має і свої мінуси, оскільки є досить травматичним для і без того запаленої шкіри.

Методи лікування демодекозу

Лікування захворювання проводиться в амбулаторних умовах. На першому етапі необхідно максимально захистити дитину від дії факторів, що впливають на активність та розмноження кліщів Demodex. З цією метою дитині слід дотримуватися дієти, з якої виключена смажена, жирна, гостра та багата на спеції їжа, варто також обмежити кількість борошняного та солодкого. З меню слід забрати продукти, які є алергенами: шоколад, цитрусові, мед та інші. Харчування має бути дробовим, 4-5 разів на день. Основу меню повинні складати овочі, нежирне м’ясо та каші (пшоняна, гречана, вівсяна), нежирні кисломолочні продукти. Фрукти також включаються до раціону, проте їх вживання повинно бути обмежене.

Наступним етапом лікування є застосування правильних засобів для догляду за шкірою, які лікар призначає в індивідуальному порядку кожному пацієнту, виходячи зі стану шкірних покривів, наявності ускладнень та супутніх захворювань. З медикаментозного лікування застосовуються антигістамінні засоби, оскільки у складі запальної реакції при демодекозі є алергічний компонент, а також антипротозойні препарати, які діють безпосередньо на самого кліща та спрямовані на його елімінацію. За наявності бактеріальних ускладнень у вигляді пустул застосовують місцеві антибактеріальні засоби.

Для отримання більш детальної інформації про лікування демодекозу та призначення ефективної терапії варто записатися на консультацію до фахівця.

Наслідки демодекозу

Дане захворювання у дітей добре піддається лікуванню, і за своєчасної та адекватної терапії має сприятливий прогноз. За відсутності лікування зона ураження збільшується, часто приєднується вторинна бактеріальна флора, що призводить до розвитку хронічних ускладнень:

  • Розацеа (рожеві вугри), характеризується запаленням та почервонінням шкіри з утворенням папул та пустул.
  • Акне (вугрова хвороба).
  • Періоральний дерматит, який проявляється почервонінням шкіри та наявністю папул в ділянці навколо рота.
  • Себорейний дерматит, при якому з’являються папули, пустули і велика кількість білих кірок, що утворюються з епідермісу, що відмерла. Виявляється як на обличчі, так і на волосистій частині голови.
Share This Post